Kapitanowie Bayernu: Mark van Bommel

Mark van Bommel to pierwszy w historii i jak na razie jedyny kapitan Bayernu Monachium, który nie posiada niemieckiego obywatelska. Jako zawodnik Bawarii zdobył dwukrotnie Mistrzostwo Niemiec, Puchar Niemiec oraz Puchar Ligi Niemieckiej w 2007 roku. Wielokrotnie nagradzany w rodzimej Holandii.

Droga z Holandii do Hiszpanii

Mark van Bommel, a właściwie Mark Peter Gertruda Andreas van Bommel urodził się 22 kwietnia 1977 roku w holenderskim mieście Maasbracht. Pierwsze treningi piłki nożnej odbywał w amatorskim klubie RKVV Maasbracht. W 1992 podpisał już swój pierwszy profesjonalny kontrakt i w wieku zaledwie 16 lat w grającym w Eredivisie klubie Fortuna Sittard.

W 1999 roku przeniósł się do PSV Eindhoven, w ślad za nim poszli również koledzy z drużyny. Wilfred Bouma i Kevin Hofland również opuścili Fortunę na rzecz PSV. Van Bommel pozostał w klubie do 2005 roku. Podczas swojego czasu w Eindhoven trzykrotnie zdobył tytuł mistrza Holandii. Dwukrotnie został doceniony za swoje dokonania i odznaczony Tarczą Johana Cruijffa (raz w 2001 roku i kolejny w 2003). W tych samych latach został również wybrany na Najlepszego Gracza Roku w Holandii. Podczas swojego ostatniego sezonu w szeregach PSV miał ogromny wkład w zdobyty przez drużynę trofeum Mistrza Holandii.

Po zakończeniu kontraktu z Eindhoven i zakończonym sezonie 2004/2005 przeszedł do FC Barcelona. Drugim klubem, który był zainteresowany przejęciem van Boommela był Real Madryt. Karierę w Hiszpanii zakończył w 2006 roku, nie starczyło bowiem już dla niego miejsca w pierwszej jedenastce. Transfer holendra do Bayernu opiewał na 6 milionów Euro.

Kapitańskie lata w Bawarii i kariera trenerska

26 sierpnia 2006 roku oficjalnie pożegnał się z Realem i został zawodnikiem Bayernu Monachium. Dwa lata później, w 2008 roku gdy Olivier Kahn zakończył karierę przejął po nim opaskę kapitańską. Został tym samym pierwszym pochodzącym spoza Niemiec kapitanem drużyny; do tej pory jako jedyny cudzoziemiec nosił opaskę kapitańską w Bayernie. W Bawarii gościł od 2006 roku aż do 2011. Przez ten czas zagrał łącznie w 122 meczach, podczas których strzelił 10 bramek. Podczas sezonu 2009/2010 poprowadził drużynę do zwycięstwa tytułu Mistrza Niemiec.

W 2011 roku zakończył kontrakt z Bayernem i w latach 2011-2012 grał w AC Milan; jednak w 2012 roku powrócił do PSV aby rok później zakończyć karierę zawodnika. Od 2014 roku pracuje jako trener, szkolił między innymi juniorską reprezentację Holandii, reprezentację Arabii Saudyjskiej oraz Australii. Jako szkoleniowiec związany był z macierzystym klubem PSV Eindhoven oraz od 2021 roku z VfL Wolfsburg.