Zawodnicy: Robert Lewandowski

Nie sposób streścić kariery i talentu Roberta Lewandowskiego w jednym artykule. Genialny napastnik Bayernu Monachium, kapitan reprezentacji narodowej Polski. Przez wielu uważany za najlepszego piłkarza na świecie. Zaliczany jest do grona najlepszych środkowych napastników w całej historii piłki nożnej. Na swoim koncie ma ponad pięćset goli łącznie w rozgrywkach na szczeblu klubowym jak i w reprezentacji.

Początki legendy

Robert Lewandowski urodził się 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie. W jego domu rodzinnym sport był czymś zupełnie naturalnym. Jego matka, Iwona była siatkarką pierwszoligowej drużyny AZS Warszawa, uprawiała także lekkoatletykę. W późniejszych latach objęła po mężu kierownictwo nad halą sportową w Lesznie, oraz funkcję wiceprezesa klubu piłkarskiego Partyzant Leszno. Ojciec Roberta, Krzysztof był zawodnikiem trzecioligowego Hutnika Warszawa, uprawiał również judo. W kolejnych latach objął funkcję prezesa oraz trenera lokalnego klubu piłkarskiego Partyzant Leszno.

Rodzice przekazali dzieciom zarówno pasję do ruchu jak i predyspozycje sportowe. Starsza siostra Roberta, Milena przejęła pasję po matce; była bowiem zawodniczką juniorskiej kadry narodowej w siatkówce.

Młody Lewandowski, nie rozstawał się z piłką nawet przy rodzinnych obiadów czy nauce. W wolnej chwili ustawiał kamerę w ogrodzie, aby móc później zobaczyć swoje postępy i co jeszcze może poprawić w technice. Dążył do tego aby być jak jego idole: imiennik Roberto Baggio, włoski napastnik i reprezentant Włoch w latach 1988-2004. Alessandro Del Piero również reprezentant Włoch, a także francuz Thierry Henry. 

Warte podkreślenia jest, że Lewandowski już w tej chwili przebił swoich idoli w ilości zdobytych bramek- zarówno w rozgrywkach ligowych jak i w reprezentacji. Baggio ma na swoim koncie łącznie (także w reprezentacjach juniorskich i młodzieżowych) 277 goli; Del Piero 245 a Henry 341.

Rekordy i wyróżnienia

Gdy po czterech latach gry w Borussi Dortmund, w 2014 roku został zawodnikiem Bayernu Monachium co sezon zdobywał z drużyną tytuł mistrza Niemiec. Tytułu będą bronić podczas kolejnych siedmiu sezonów- za każdym razem zatrzymując pozycję lidera. W tym okresie Lewandowski pięciokrotnie zostanie mianowany najlepszym strzelcem ligi. Najszybciej w historii Bundesligi przekroczy liczbę 250 zdobytych bramek. W 2020 roku otrzyma z klubem potrójną koronę, zdobędą na raz mistrzostwo kraju, puchar Niemiec oraz wygrają Ligę Mistrzów UEFA; Lewy zostanie wybrany królem strzelców w każdej z tych rozgrywek.

Jest jedynym polskim piłkarzem, który został wybrany Piłkarzem Roku UEFA oraz Piłkarzem Roku FIFA- czego z resztą dokona dwukrotnie. Również jako jedyny otrzyma nagrodę Europejski Złoty But. 

Jego nazwisko znajdziemy również w księdze rekordów Guinnessa, za zdobycie pięciu goli w trakcie jedynie dziewięciu minut. Miało to miejsce podczas ligowego meczu z VfL Wolfsburg.

1 komentarz w temacie “Zawodnicy: Robert Lewandowski

  1. Robert to już legenda Bayernu, ale chciałbym zobaczyć, jakby się odnalazł w innej drużynie.

Comments are closed.