Zawodnicy: Dayot Upamecano

Upamecano jest jednym z nowszych nabytków Bayernu. Do klubu dołączył 1 czerwca 2021 roku. Na boisku obejmuje pozycję obrońcy, pojawia się z numerem 2 na koszulce.

Sylwetka zawodnika

Dayotchanculle Oswald Upamecano urodził się 27 października we francuskiej miejscowości Évreux. Jego rodzina pochodzi z zachodnioafrykańskiego państwa Gwinea Bissau. Jego pierwszym klubem piłkarskim był Vaillante S. Angers, do którego dołączył w 2004 roku. Krokiem w stronę zawodowej kariery piłkarskiej było przyjęcie do Valenciennes w 2013 roku.

Z czasem młody zawodnik został zauważony przez inne, większe europejskie kluby. Zainteresowani byli nim nawet przedstawiciele Manchester United (po więcej informacji związanych z klubem zapraszamy na portal manchesterunited.pl.). Upamecano w lipcu 2015 wstąpił w szeregi Red Bull Salzburg. Początkowo pojawiał się na meczach jedynie na ławce, z czasem wchodząc jako zastępstwo innych zawodników.

Jednak już z początkiem sezonu 2016/2017 wypracował sobie miejsce w pierwszym składzie drużyny zarówno podczas meczy austriackiej Bundesligi jak i Ligi Europy UEFA. Z początkiem roku 2017 został wykupiony przez RB Leipzig za szacowane 10 milionów euro. Pierwszy mecz w Bundeslidze rozegrał 2 lutego 2017 roku, w przegranym spotkaniu przeciwko Borussi Dortmund.

W 2018 roku został nominowany do nagrody Golden Boy. Tytuł Złotego Chłopca przyznawany jest najlepszemu zawodnikowi do lat 21 przez dziennikarzy sportowych. Początkowo to włoska gazeta Tuttosport przyznawała to wyróżnienie, obecnie magazyny z całej Europy biorą udział w głosowaniu. Sama nominacja jest więc już ogromnym wyróżnieniem dla wchodzących gwiazd piłkarskich.

W walentynki zeszłego roku, Bayern Monachium oficjalnie ogłosił podpisanie kontraktu z Dayotem Upamecano. Umowa weszła w życie 1 czerwca tego samego roku. Klub za Francuza miał zapłacić 42,5 miliona euro.