Kapitanowie Bayernu: Philipp Lahm

Philipp Lahm to monachijski obrońca, zdobywca złotego medalu na Mistrzostwach Świata w 2014 roku. W latach 2011-2017 kapitan Bayernu Monachium, a podczas Mistrzostw Świata 2010 kapitan reprezentacji Niemiec. Prywatnie udziela się charytatywnie, od 2007 prowadzi własną fundację „Philipp Lahm Stiftung”. Jest niezwykle zaangażowany w działalność antyhomofibiczną oraz związaną z edukacją odnośnie AIDS.

Powolna droga do jedenastki

Philipp Lahm przyszedł na świat 11 listopada 1983 roku w Monachium. Od najmłodszych lat interesował się piłką nożną, treningi rozpoczynał w klubie FT Gern München. W wieku 12 lat został przyjęty do młodzieżowej drużyny Bayernu Monachium. Podczas sezonu 2001/2002 awansował do zespołu rezerwowego Bayernu. Jako rezerwowy zagrał łącznie 63 mecze, podczas których zdobył łącznie 3 bramki.

Od 2003 roku grał dla VfB Stuttgart jako wypożyczony zawodnik. To właśnie z nimi rozpoczął pierwsze mecze w Bundeslidze. Pierwszą bramkę zdobył podczas wygranego 5:1 meczu z VfL Wolfsburg. Do 2005 roku zdobywał doświadczenie jako zawodnik Stuttgartu, po czym wrócił do Bayernu.

Kontuzja wiązadła krzyżowego opóźniła dołączenie Lahma do głównego składu Bayernu; jednak już jesienią tego samego roku powrócił na boisko w barwach Monachium. Pierwszy sezon po powrocie wciąż w dużej części spędzał na ławce rezerwowych. Gdy udało mu się całkowicie wyleczyć kontuzjowane wiązadło coraz częściej wchodził w skład oryginalnej jedenastki. W kolejnym sezonie był jedynym zawodnikiem Bayernu, który grał we wszystkich 34 spotkaniach ligowych.

Monachijski reprezentant Niemiec

Zanim pojawił się w seniorskiej reprezentacji Niemiec, w 2003 roku był zawodnikiem reprezentacji Niemiec do lat 21. Jednak już rok później spędził na boisku pełne 90 minut  podczas meczu z Chorwacją. Niemcy wygrały 2:1, a Lahm został okrzyknięty najlepszym piłkarzem zawodów.

Podczas Mistrzostw Europy 2004 był w składzie reprezentacji, jednak drużyna nie wyszła nawet z rundy grupowej. Podczas Mistrzostw Świata 2006 w 6. minucie meczu inauguracyjnego strzelił pierwszą bramkę turnieju. W tym roku reprezentacja Niemiec zdobyła brąz, a Philipp Lahm został wyróżniony przez FIFA i dołączył do Drużyny Gwiazd. Ponownie takie wyróżnienie zostanie mu przyznane w latach 2008, 2010 oraz 2012.