Wybitni zawodnicy lat 70: Uli Hoeneß

Uli Hoeneß to wieloletni zawodnik Bayernu Monachium oraz reprezentacji Niemiec. Od 1979 roku sprawuje funkcję menadżera Bayernie. Po zakończeniu kariery zawodniczej został mianowany Honorowym Prezydentem FC Bayern Monachium e.V.

Krótka lecz owocna kariera piłkarska

Ulrich Hoeneß, znany jako Uli Hoeneß urodził się 5 stycznia 1952 roku w Ulm. Wraz z młodszym o rok bratem Dieterem pierwsze piłkarskie kroki stawiał najpierw w miejscowym klubie VfB Ulm; póżniej w TSG Ulm 1846 gdzie grał od 1967 do 1970 roku. 

W 1970 roku został przyjęty do Bayernu Monachium, gdzie dość szybko doceniono jego umiejętności i wszedł do podstawowego składu drużyny. Podczas swojej kariery piłkarskiej w Bayernie, przez 9 lat rozegrał 239 meczy i zdobył łącznie 86 bramek. Do jego osiągnięć drużynowych możemy zaliczyć trzykrotne zdobycie tytułu Mistrza Niemiec (w roku 1972, 1973 oraz 1974), oraz Puchar Interkontynentalny w 1976 roku. W latach 1974, 1975 oraz 1976 zdobył z Bayernem Puchar Ligi Mistrzów.

Od 1972 roku rozpoczął grę w reprezentacji narodowej. W 1974 roku był ważnym zawodnikiem, dzięki któremu Niemcy zdobyli Mistrzostwo Świata. Dzięki niemu Niemcy zgarnęli tytuł Mistrza Europy w 1976 roku; gdy w meczu z Czechosłowacją przestrzelił karnego, który zadecydował o wyniku spotkania.

Tragiczna kontuzja i dalsza kariera w Bayernie

Niestety dobrze zapowiadająca się kariera Hoeneßa została zakończona; gdy podczas sezonu który spędzał w FC Nürnberg został faulowany i doznał poważnej kontuzji kolana. Pomimo rehabilitacji i starań, problem był na tyle poważny, że dwudziestosiedmiolatek zmuszony był zakończyć zawodową grę w piłkę.

Jego zaangażowanie w sport oraz talent nie został jednak niedoceniony przez klub. Uli Hoeneß został mianowany menedżerem Bayernu Monachium (jednym z młodszych w historii). Jak pokazały kolejne lata, był to świetny wybór, to między innymi dzięki niemu Bayern posiada obecny status wizytówki Bundesligi.

Jednak kontuzja nie była jedyną tragedią jaka dosięgnęła Hoeneßa. W 1982 roku był na pokładzie prywatnego samolotu, który rozbił się w wypadku lotniczym. Całe szczęście przeżył tragedię, jako jedyny z czwórki pasażerów. W 2014 zrezygnował ze pełnionych przez siebie funkcji prezydenta klubu oraz szefa rady nadzorczej FC Bayern München; decyzja ta była spowodowana wyrokiem sądu, skazującym go na 3,5 roku pozbawienia wolności z powodu uchylania się od podatków.