Wybitni zawodnicy lat 70: Franz Beckenbauer

Franz Anton Beckenbauer to jeden z największych talentów nie tylko Bayernu Monachium; ale niemieckiej piłki nożnej na skalę krajową oraz światową. Swoją karierę piłkarską rozpoczął jako zawodnik Bayernu, wielokrotnie reprezentował Republikę Federalną Niemiec na mistrzostwach. Po zakończeniu kariery jako zawodnik, został trenerem reprezentacji oraz później Bayernu Monachium. Oprócz tego jest wybitnym działaczem sportowym i felietonistą, dziś możemy usłyszeć go jako głos ekspercki w telewizji Sky Deutschland.

Początki kariery i rozwój talentu piłkarskiego

Franz Beckenbauer przyszedł na świat 11 września w 1945 roku w Monachium. Pomimo niechęci jego ojca do piłki nożnej; dziewięcioletni Franz wstąpił do klubu SC 1906 München i rozpoczął pierwsze treningi piłkarskie. Największą inspiracją do rozpoczęcia profesjonalnych treningów był idol małego Franza- Fritz Walter, piłkarski mistrz świata w 1954 roku.

W 1963 roku Beckenbauer podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt seniorski z Bayernem Monachium. Na boisku zadebiutował już w następnym roku, 6 czerwca 1964 roku poszczaj meczu ze Stuttgartem Kickers. Rok po jego debiucie, Bayern awansował do Bundesligi. W tym samym sezonie drużyna zdobyła Puchar Niemiec oraz w kolejnym Puchar Zdobywców Pucharów.

W sezonie 1968/1969 Franz Beckenbauer otrzymał opaskę kapitańską, i od razu poprowadził on drużynę do zwycięstwa ich pierwszego Mistrzostwa Niemiec. Bayern jeszcze trzykrotnie zdobędzie mistrzostwo podczas kariery Beckenbauera w drużynie. W latach 1974-1976 drużyna co roku odbierała Puchar Europy, a także 1976 roku Puchar Interkontynentalny.

Koniec kariery zawodniczej i działalność trenerska

Beckenbauer przed zakończeniem kariery jako zawodnik dwukrotnie wyjeżdzał do Stanów Zjednoczonych gdzie grał w zespole New York Cosmos. Po ostatnim powrocie do Niemiec i zakończeniu kariery w 1983 roku miał na swoim koncie łącznie rozegranych 773 meczy, podczas których strzelił 108 goli.

Już w 1984 roku został selekcjonerem reprezentacji RFN. Jego drużyna znalazła się w finale Mundialu 1986, gdzie finalnie przegrali z reprezentacją Argentyny 3:2. W 1988 dotarli do półfinału Euro 1988, by odpaść po meczu z reprezentacją Holandii. W 1990 roku udało mu się odwrócić wynik z 1984, gdzie jego reprezentacja wygrała 1:0 z reprezentacją Argentyny; tym samym zdobywając tytuł mistrza świata.

Przez niewielki czas był trenerem Bayernu Monachium (6 miesięcy w 1994 roku oraz 3 miesiące w 1996 roku). Udało mu się poprowadzić zespół do wygranej mistrzostwa Niemiec oraz Pucharu UEFA.