Damska dywizja Bayernu Monachium

Zazwyczaj myśląc o Bayernie Monachium myślimy automatycznie o męskim składzie; najprawdopodobniej dokładnie o Robercie Lewandowskim, ale trudno o inne skojarzenie. Warto jednak pamiętać, że w klubie oprócz mistrzowskiego męskiego składu jest równie mistrzowska drużyna kobieca.

FC Bayern München Frauen

Kobieca drużyna Bayernu Monachium powstała w 1970 roku. Początkowo zawodniczki grały jedynie na poziomie lokalnym. Jednak po mistrzostwach Niemiec w 1974 roku wywalczyły sobie miejsce w ogólnokrajowych rozgrywkach. Dwa lata zajęło im dotarcie na sam szczyt i zgarnięcie tytuły mistrzyń Niemiec. W kolejnych latach zazwyczaj utrzymywały wysoki poziom dwukrotnie docierając do półfinału, cztery razy do ćwierćfinały oraz ponownie do samego finału w 1970 roku.

Frauen-Bundeslidze zadebiutowała w sezonie 1990-91, i Bayern uplasował się wówczas na 4. miejscu. Jednak kolejny sezon okazał się o wiele słabszy i drużyna została zdeklasowana do ligi regionalnej. Ponowne dotarcie do Bundesligi zajęło im prawie dekadę. Sezon 2000/2001 pozwolił zawodniczkom na powrót do najwyższej ligi. Zadebiutowały tu na 6. miejscu, co było niemałym sukcesem po tylu latach w niższej lidze.

Jednak największe sukcesy przyszły dopiero po 2015 roku, gdy drużyna zakończyła sezon na samym szczycie ligi. Dodatkowo, zrobiły to bez ani jednej przegranej- co było wyśmienitym uczczeniem świetnej formy zawodniczek. Kolejny sezon również obroniły tytuł mistrzowski. W późniejszych latach nie udało im się ponownie sięgnąć po trofeum, aż do poprzedniego sezonu. W sezonie 2020-2021 nie tylko męska drużyna Bayernu świętowała bowiem wygraną Bundesligi. Damski zespół również celebrował pierwsze miejsce czyniąc Bayern Monachium potęgą niemieckiej Bundesligi.