Lewandowski tworzy historię

Nagrody przyznawane przez Międzynarodową Federację Historyków i Statystyków Futbolu to ogromne wyrażenie w świecie piłki nożnej. Instytucja założona w 1984 zajmuje się prowadzeniem badań nad historią sportu, prowadzi również bieżące statystyki związane z klubami piłkarskimi, zawodnikami oraz sędziami.

Cztery statuetki w jednym roku

Robert Lewandowski był już kilkukrotnie wyróżniany przez IFFHS. Jego nazwisko znajdziemy na przykład w klasyfikacji Drużyna dekady na świecie, za lata 2011-2020; gdzie znajduje się w doborowym towarzystwie Lionela Messiego czy Cristiano Ronaldo. W tym samym zestawieniu na pozycji bramkarza znajdziemy również innego zawodnika Bayernu, Manuela Neuera.

Jednak nawet pomimo wcześniejszych sukcesów i ważnych wyróżnień, Lewandowski po raz kolejny zapisał się w historii piłki nożnej. Jest on pierwszym w historii futbolu zawodnikiem, który otrzymał aż cztery wyróżnienia IFFHS za jeden rok.

Widząc niesamowite statystyki Polaka, nie powinno to jednak nikogo dziwić. Lewandowski tylko w zeszłym roku przyczynił się do zdobycia 80 bramek- i to wszystko podczas rozegranych 58 meczy. Napastnik zanotował na swoim koncie aż 69 goli, a także 11 asyst, dzięki czemu otrzymał wyróżnienie w aż czterech kategoriach.

Za 2021 rok kapitan polskiej reprezentacji narodowej wywalczył sobie tytuły; Piłkarza roku 2021 IFFHS, Najlepszego strzelca na świecie w 2021 roku IFFHS; Najlepszego strzelca ligowego w 2021 roku IFFHS oraz najlepszego strzelca międzynarodowego w 2021 roku IFFHS.

Jakie były dotychczasowe rekordy?

Wiemy, że Robert wyznaczył nowy rekord w ilości odebranych statuetek. Jak więc wyglądały wcześniejsze wyniki?

Od 1987 roku, gdy rozpoczęto przyznawanie nagród aż do roku 2020 największą ilość statuetek uzyskało trio najlepszych strzelców. Jednak dotychczas rekord ten wynosił dwie statuetki za jeden rok. Pierwszy dokonał tego Lionel Messi w 2012 roku, Cristiano Ronaldo dwa lata później, a Lewandowski w 2020. Po czym rok później podniósł poprzeczkę dla wszystkich innych zawodników.