Sadownicy: Thomas Müller

Niektórzy piłkarze kojarzeni są głównie z jednym klubem, bywają też tacy którzy dość często zmieniają drużyny i podróżują po piłkarskiej mapie świata. Thomas Müller należy zdecydowanie do tej pierwszej kategorii, zdołał on jednak zapisać się już w historii niemieckiego oraz europejskiego futbolu.

Sylwetka zawodnika

Thomas Müller urodził się 13 września 1989 roku w niemieckim mieście Weilheim in Oberbayern. Jako dziesięciolatek dołączył do młodzieżowej drużyny Bayernu Monachium. Osiem lat później rozegrał swój pierwszy mecz jako zawodnik rezerw dorosłego zespołu. Już podczas swojego debiutanckiego meczu Regionalligi zdobył gola.

Jako napastnik Bayernu Monachium II zagrał w łącznie 35 meczach, podczas których zdobył razem 16 goli. Jego zdolności i talent został dość szybko dostrzeżony i z czasem zaczął pojawiać się jako zawodnik pierwszej drużyny. Początkowo wystawiany był głównie do meczy towarzyskich, lecz już w 2008 roku zagrał pierwszy mecz w Bundeslidze.

W kolejnym roku podczas meczu z Borussią Dortmund, po wejściu z ławki rezerwowych zdołał zdobyć aż dwie bramki. Bayern wygrał wówczas z wynikiem 5:1. Trzy dni później podczas meczu Ligi Mistrzów zdobył kolejne dwie bramki, dzięki czemu Bayern wygrał nas Maccabi Hajifa wynikiem 3:0.

Sześciokrotnie odbierał z Bayernem Puchar Niemiec, siedmiokrotnie zaś Superpuchar Niemiec. Jedenaście razy zdobywał z klubem Mistrzostwo niemiec. Po raz pierwszy w sezonie 2009/2010, i następnie nieprzerwanie od sezonu 2012/2013 aż do teraz.

Reprezentacja narodowa

Müller rozpoczynał karierę reprezeynatycjną już w 2004 roku, jako zawodnik składu do lat 16. W kolejnych latach awansowany był do kolejnych składów, aż do 2010 roku gdzie w końcu dołączył do seniorskiego składu reprezentacji Niemiec.

W barwach narodowych zdobył najpierw 3 miejsce na mistrzostwach świata w 2010 roku. Cztery lata później sięgał już po złoto. Dwukrotnie stawał także na podium podczas Mistrzostw Europy najpierw w 2012 roku, następnie w 2016. W obu zawodach Niemcy zostały udekorowane brązem.